7Artisans 50mm 1.1 – recenzja

Wstęp

7Artisans 50mm 1.1 to manualny obiektyw z mocowaniem Leica M. Trafił do mnie dzięki firmie Foto-Technika, wyłącznemu dystrybutorowi 7Artisans w Polsce. Obiektyw został u mnie na kilka miesięcy, więc ostrzegam, że będzie dużo przykładowych zdjęć.

7Artisans 50mm 1.1 – Budowa

Obiektyw 7Artisans 50mm 1.1 wykonany jest w większości z metalu i szkła, więc jest to bardzo solidna konstrukcja. Obiektywem ostrzy się pewnie i przyjemnie, a pierścień przysłony działa płynnie i z odpowiednim oporem. Szczególnie dobre wrażenie robi jego kompaktowa budowa, która nawiązuje swoim wyglądem do dawnych obiektywów.  Dzięki temu aparat nabiera ’anologowego looku’, co osobiście bardzo mi się podoba. Obiektyw nie jest też za ciężki (waży 398 g), przez co przyjemnie się go nosi. Obiektyw dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, srebrnej i czarnej.

7Artisans 50mm 1.1 – Jakość zdjęć

Jedną z zalet obiektywu 7Artisans 50mm 1.1 jest wspomniany już wcześniej jego ’analogowy look’, który również ma swoje odzwierciedlenie w samym obrazku. Podczas fotografowania na pełnym otworze przysłony dzieje się coś niezwykłego! Przyjemna miękkość w centrum kadru nadaje zdjęciu niesamowity nastrój, zresztą co ja tu będę się rozpisywał, spójrzcie sami na załączone zdjęcia. 

Jeżeli chciałbym się czepiać to minusem (jak dla mnie) jest dość spora winieta, ale łatwo można ją zniwelować podczas obróbki. A wracając do pozytywów, od przysłony 1.4 ostrość w centrum jest już bardzo dobra. Boki zdjęcia są natomiast miękkie nawet przy przysłonie 5.6.

7Artisans 50mm 1.1 – Praca pod światło

A jak 7Artisans 50mm 1.1 zachowuje się pod światło? Otóż, bardzo ciekawie. W zależności skąd konkretnie pada światło, przy przysłonie 1.1 można uzyskać albo tęczową flarę, która nieco mniej mi się podoba albo dla mnie zdecydowanie fajniejszą, pomarańczową. Generalnie jest to obiektyw pod tym względem dość nieprzewidywalny, ale potrafi bardzo miło zaskoczyć.

7Artisans 50mm 1.1 – Bokeh

W temacie bokehu… no tutaj zaczyna się (dosłownie) magia! Rozmycie jest bardzo wyraziste, ciekawe, lekko zakręcone, na pewno nie nudne. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że nieco szalone. Myślę, że załączone przykłady mówią same za siebie.

Podsumowanie

Obiektyw 7Artisans 50mm 1.1 to obiektyw, który wyróżnia bardzo duża jasność i wyrazisty charakter. Jest to dobry wybór dla kogoś kto poszukuje w obrazowaniu czegoś innego, ciekawego i chciałby dodać do fotografowania lekki efekt niespodzianki. Muszę przyznać, że bardzo ciężko było mi się z nim rozstać. Gdyby nie moje minimalistyczne podejście do sprzętu, obiektyw 7Artisans zagościłby w mojej torbie na dłużej.

Leave a Comment