Sony A7CII – recenzja

Wstęp

Jeśli nie jesteś tu pierwszy raz to wiesz, że znalazłem aparat pasujący mi do codziennego fotografowania i podróżowania, jest to Sony A7C. Niedawno w lini małych aparatów Sony z pełnoklatkową matrycą pokazały się dwa nowe modele, następca A7C czyli A7CII oraz A7CR o rozdzielczości 61mpx. Dzięki Maciejowi Suwałowskiemu aka Magicowi i Sony Polska miałem okazję sprawdzić A7CII fotografując nim cały dzień w czasie pobytu w Berlinie. Poniżej moje przemyślenia oraz co najważniejsze zdjęcia wykonane tym aparatem.

Sony A7CII

Sony A7CII zmiany względem A7C

Bryła aparatu nie została bardzo zmieniona. Nadal mamy do czynienia z kompaktowym body z wizjerem z boku. Aparat zyskał jednak trochę usprawnień. Na pewno wielu ucieszy dodatkowe kółko nastaw pod spustem migawki, tak jak mają więksi bracia. Kółko ekspozycji jest teraz w pełni programowalne i można na nim ustawić np zmianę ISO. Przyjemniej się nim teraz kręci, ale nie mamy na nim teraz podziałki ekspozycji co lubię w poprzedniku. W A7CII dostajemy też ciut większy grip oraz przełącznik film/foto. Zmienił się również sposób uruchamiania aparatu. Potrzebowałem chwili, żeby się do tego przyzwyczaić, ale ma to chyba sens.

Sony A7CII

Nowa generacja aparatów Sony wyposażona jest w nowe menu. Nie inaczej jest w A7CII. Muszę przyznać, że nigdy nie miałem problemów z menu w Sony (więcej miałbym do zarzucenia temu w Fuji), ale ponieważ aparaty mają coraz więcej ustawień to i menu musi ewoluować. Moim zdaniem jest jeszcze lepiej.

Sony A7CII

Największa zmiana zaszła jednak w systemie ustawiania ostrości. Autofocus wyjęty jest z Sony A7RV. Mamy więc nie tylko real time AF czy wykrywanie oka, ale również wykrywanie obiektów przy pomocy AI, a to dzięki dedykowanemu temu osobnemu procesorowi. Działa to tak, że jak AF wykryje oko, a osoba się w międzyczasie odwróci, to mimo to nadal wykryje głowę i nie przeszkodzą w tym napotkane przeszkody jak np. gałęzie. Świetna sprawa przy portrecie. Natomiast przy zdjęciach z podróży czy streetowych nie czułem kolosalnej różnicy w działaniu AF. Nastąpiła jednak poprawa w działaniu autofocusa w trybie AF-S. Działa bez zająknięcia nawet na f16. Co nie do wiary, ale jest jeszcze lepiej.

Sony A7CII

Mnie najbardziej ucieszyło, że aparat działa teraz dużo bardziej responsywnie i dużo szybciej się uruchamia. Wizjer jest tej samej wielkości jak w A7C, ale wydaje się nieco wyraźniejszy. Nadal mamy jeden slot na kartę pamięci SD.

Są też duże zmiany przy filmowaniu, ale nie czuję się na tyle kompetentny, żeby je omawiać.

Sony A7CII

Sony A7CII – Jakość zdjęć

Aparat został wyposażony w matrycę znaną z A7IV. Dostajemy 33 mpx sensor, co jest przyjemną rozdzielczością, bo zapewnia większą szczegółowość, ale też nie zapycha za bardzo dysków. Zdjęcia są teraz bardziej szczegółowe i aparat bardzo dobrze radzi sobie na wysokich czułościach. Rozpiętość tonalna też jest na bardzo wysokim poziomie. Pliki dobrze się obrabia, a kolory są przyjemne.

Podsumowanie

Seria A7C wraz z A9 to moje dwie ulubione linie aparatów Sony. Widać, że firma cały czas ulepsza aparaty i idzie w dobrym kierunku. Sony A7CII fotografowało mi się tak samo dobrze jak jego poprzednikiem. Aparat jest mały i nie rzuca się w oczy. Jego waga nie przeszkadza i pozwala skupić się na przyjemności fotografowania. Wraz z obiektywem Sony Zeiss 35mm 2.8 stanowią świetny duet do podróży i codziennych zdjęć, ale nie wątpię, że aparat świetnie się sprawdzi również przy bardziej zaawansowanych zleceniach. Wszystkie zdjęcia z Berlina wykonane zostały opisywanym aparatem z obiektywami Sony Zeiss 35mm 2,8 i Viltroxem 85mm 1.8.

Comments

 • Paweł

  Bardzo ładne zdjęcia wykonał Pan aparatem A7CII.
  Mam jedno pytanko, czy z obiektywem 35 mm zeiss 2.8, autofocus aparatu jest w miarę szybki i czy działają jego wszystkie funkcje np. śledzenie oka i funkcje związane z AI itp.

  • Adam Kozłowski

   Dziękuję. Autofocus w Zeiss 35 2,8 działa świetnie z A7CII, działają wszystkie funkcje.

 • Paweł

  Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
  Planuję zakup takiego zestawu „podróżnego” stąd to pytanie!
  Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  • Adam Kozłowski

   Idealny zestaw podróżny! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

 • Jola Groch

  Mam pytanie : czy u Pana wystąpił problem z ustawianiem ostrości w trybie C-AF
  poniżej cytat z Fotopolis :
  Na chwilę obecną powstrzymamy się jeszcze jednak z ostateczną oceną skuteczności trybu śledzenia w nowym A7C II. A to z tego względu, że aparat, który otrzymaliśmy do sprawdzenia przed premierą przejawiał dziwne zachowanie w zakresie pracy w trybie C-AF. Mimo wielokrotnego resetowania ustawień, przecierania styków i 3 różnych obiektywów, przy każdym dociśnięciu spustu do połowy system AF przez pierwszych parę sekund nerwowo pompował, co niestety odbijało się na ostrości zdjęć. Podobnie, w przypadku 2 z 3 obiektywów, które otrzymaliśmy do testu aparat nie pozwalał na regulację parametrów czułości systemu śledzenia (opcja ta pozostawała wyszarzona w menu). To jednak z pewnością przypadłości wczesnego firmware’u czy też przedpremierowego body i raczej na pewno nie będą występować w finalnej wersji aparatu, która trafi na rynek.
  i link do tego tematu
  https://www.youtube.com/watch?v=evvN6KJv3y8

  zastanawiam się nad zakupem ale przy tej cenie chciałabym uniknąć kłopotów jeśli faktycznie by były
  dzięki i pozdrawiam

  • Adam Kozłowski

   W moim A7CII AF-C działało bajecznie.

Leave a Comment