Viltrox 28mm 1.8 – recenzja

Wstęp

Ogniskowa 28mm sprawdza się bardzo dobrze w fotografii reportażowej i ulicznej. Dziwi więc trochę fakt, że w tej chwili mamy tak mało propozycji obiektywów o tej ogniskowej. Na szczęście marka Viltrox ma świetną propozycje obiektywu o tej ogniskowej.  Dzięki dystrybutorowi Viltroxa, firmie Foto-Technika od czerwca 2023 mogę używać obiektywu Viltrox 28mm 1.8 zawodowo.

Viltrox 28mm 1.8 – Budowa

Viltrox 28mm 1.8 wygląda dokładnie tak samo jak cała seria obiektywów Viltrox ze światłem 1.8 (24mm, 35mm, 50mm). Obudowa wykonana jest z czarnego przyjemnego w dotyku metalu. Jest zaprojektowany minimalistycznie i elegancko. Na obudowie znajdziemy pierścień ostrości oraz zmiany przysłony. Obiektyw ma solidne wykonanie, a jednocześnie nie jest zbyt ciężki. Waży 367 g. Jeśli ktoś lubi zmieniać przysłonę za pomocą pierścienia na obiektywie to Viltrox 28mm na to pozwala, zmiana następuję jednak bezklikowo. Po przestawieniu pierścienia w pozycję A przysłonę można zmieniać z poziomu aparatu.

W bagnet standardowo wbudowany jest port USB-C, nie potrzebujemy już więc osobnej stacji dokującej do robienia aktualizacji. W zestawie z obiektywem znajduje się również plastikowa osłona przeciwsłoneczna oraz woreczek transportowy. 

Viltrox 28mm 1.8 – Jakość zdjęć

Viltrox 28mm to obiektyw reporterski, ale obrazuje bardzo ciekawie. Jest ostry od pełnego otworu przysłony. Nie przerysowuje zbyt mocno postaci. Przy przysłonie 1.8 obiektyw dość mocno winietuje, ale winiętę  można szybko usunąć za pomocą Lightrooma. Osobiście optycznie nie mam mu nic do zarzucenia.

Viltrox 28mm 1.8 Autofocus

Tak jak optycznie obiektyw wypada bardzo dobrze, tak autofocus nie jest niestety idealny. Przy wyższych przysłonach obiektyw potrafi się trochę pogubić i trzeba na to uważać. Generalnie autofocus jest szybki, ale trzeba brać pod uwagę, że może się czasami pomylić.

Ogniskowa 28 mm w fotografii ślubnej

Ogniskowa 28mm jest dość rzadko wykorzystywana w fotografii ślubnej, królują raczej obiektywy 35mm. Jest to chyba najszersza ogniskowa jakiej jestem w stanie używać przy ślubach. 28mm to w moim odczucia ogniskowa trudniejsza. Trudniej zagospodarować kadr, trzeba uważać na ewentualne przerysowania. W obecnym sezonie ślubnym używałem tej ogniskowej dosyć często i sam jestem zdziwiony, jak bardzo się polubiliśmy. Poniżej kilka przykładów.

Viltrox 28mm 1.8 do portretu

Postanowiłem zrobić mały eksperyment i zabrałem Viltroxa 28mm na sesję portretową. Uważam, że poradził sobie całkiem nieźle 🙂

Podsumowanie

Viltrox 28mm 1.8 to obiektyw o ciekawej ogniskowej, bardzo dobry optycznie, nie za wielki. Może być dobrym wyborem dla kogoś kto chciałbym spróbować czegoś innego niż 35mm, a dla kogo 24mm to już za szeroko. Obiektyw jest również dostępny z mocowaniem Nikon Z.

Comments

  • To jest szkło, nad którym się zastanawiam od jakiegoś czasu. Przechylasz szalę ; )

    • Adam Kozłowski

      Poza tym niepewnym AF, to jest super!

Leave a Comment